| Ajankohtaista |
|
PENTTI PENTTILÄN (7.11.1929 - 20.4.2011), OPPI-ISÄN MUISTOLLE
Pentti Penttilä siirtyi ajasta ikuisuuteen 20.4.2011
Poissa on maailman paras tarinankertoja, kova työmies, pelimanni, kansanparantaja ja ihmisten auttaja, verenpysäyttäjä, oppi-isä . . . Listaa hänen elämäntehtävästään voisi jatkaa loputtomiin. Suuri suru sydämessä saimme lukea oppi-isämme poismenosta.
Sain tutustua Pentti Penttilään 90-luvun taitteessa lähtiessäni hänen oppiinsa Kansanlääkintäkeskukseen Kaustiselle. Ihmettelin hänen saamaansa kansansuosiota ja sitä, että hän sai niin hyviä tuloksia auttaessaan ihmisiä kansanparannuksella. Tutustuin siellä ihmiseen, joka vaikutti elämääni hyvin syvästi. Hänen lämpimät tarinansa elävästä elämästä ovat jääneet ainutlaatuisiksi muistoiksi sisimpääni. Hän hoiti ihmisiä lämmöllä ja lähimmäisenrakkaudella, jonka hän opetti myös meille, oppilailleen. Saimme kokea ja kasvaa hänen oppilainaan rakkaudessa. Pentti johdatti meidät, oppilaansa, sielujemme ääreen ja elämäntehtävämme pariin.
Pentin intohimona oli myös musiikki ja soittaminen. Monilla kursseilla, mm. kansanmusiikkijuhlilla saimme tahtia hänen soittamastaan haitarista. Ammattitaito, innostus ja intohimo soittamista kohtaan olivat selviä merkkejä hänen sielunsa halusta saada toteuttaa elämäntehtävää tälläkin alueella.
Pentti rakasti lapsia, vaikka hänellä ei omia biologisia lapsia ollutkaan. Lapsilta hän ei koskaan ottanut maksua hoidoistaan. Eikä niiltä vanhuksilta, jotka olivat muuttuneet lapsen kaltaiseksi. Tällainen on aika harvinaista näinä aikoina, mutta Pentin oppi menee eteenpäin hänen oppilaittensa kautta edelleen. Hän muistutti, että tekemänsä hyvän saa aina muodossa tai toisessa takaisin.
Pentti opetti meille henkisyyttä ja hengellisyyttä. Monet olivat ne raamatun lauseet ja ohjeet, jotka johtivat meitä työssämme kohti rauhaa ja tasapainoa. Pentti opetti meille, että hiljainen tieto on viisautta, jota ei ole puettu sanoiksi. Sitä ei opita kirjoista, vaan elämänkokemuksesta. Jokaisessa ihmisessä on oma hiljaisen tiedon lähteensä, joka kertoo missä omassa elämässä mennään - jos sitä vain malttaa kuunnella.
Pentti avasi meille aina kotinsa ovet yhdessä Irma vaimonsa kanssa. Ruokaa ja juomaa oli aina tarjolla, eikä yösijaakaan tarvinnut koskaan kysellä, jos sitä tarvitsi. Pentti eli vaimonsa kanssa onnellista elämää, johon myös me, hänen oppilaansa, saimme osallistua. Hän opetti meidät omalla esimerkillään tarkkailemaan elämää onnellisuuden ja ilon näkökulmasta, vastuuta unohtamatta. Pentti opetti meille moraalista vastuuta asiakkaasta, tehdä kaikki voitava hänen hyväkseen. Hän opetti meille myös vastuuta omasta itsestämme; ruokailun, nautintoaineiden ja levon merkityksestä. Meidän tuli myös varoa persoonallisen moraalin vaarantamista omien valittujen tekojemme kautta.
Pentti teki työtään nöyrästi, eikä hän koskaan nostanut itseään jalustalle, ei pitänyt ääntä itsestään, eikä vaatinut itselleen mitään. Nöyryys on viisaalle tärkeä ominaisuus, se tekee viisaan. Pentti muistutti meitä aina pitämään tietomme maljan puolityhjänä, niin sinne mahtuu aina lisää. Kun tiedon malja on täynnä, ihmisen kehitys päättyy siihen. Pentti teki lähtemättömän vaikutuksen satoihin, ellei tuhansiin oppilaisiin, jotka saivat olla hänen opissaan.
Pentti Penttilää, oppi-isääni lämmöllä muistaen ja muistoa kunnioittaen: Leila Kattilakoski, Kannus Perinteinen jäsenkorjaus ry
PERINTEINEN JÄSENKORJAUS RY osallistuu elokuussa 12.8.2011 Kannuksessa pidettävään KYLÄ KELPAA tapahtumaan. Ohjelma nähtävissä kokonaisuudessaan Kannuksen kaupungin sivuilla: http://www.kylakelpaa.kannus.fi/
PERINTEINEN JÄSENKORJAUS RY TEKEE VIRKISTYSMATKAN TALLINNAAN KESÄKUUSSA 10. - 12.6.2011 !
Lähdemme Baltic Princess laivalla klo: 18.30 Helsingistä Tallinnaan perjantaina. Ensimmäinen yöpyminen laivalla, jossa jokainen saa nauttia laivan tarjoamista palveluista; ruokailusta, karaokesta, tanssimisesta. Lauantai-aamuna aamupalan jälkeen ajamme Pirita Top Spa kylpylähotelliin, jossa yövymme toisen yön. Jokainen saa nauttia kylpylän riennoista ja hoidoista mielensä mukaan. Parantaja Lille Lindmäe tulee luennoimaan meille lauantaina. Voit myös varata häneltä hoitoaikoja. Sunnuntaina lähdemme paluumatkalle ja laiva on iltapäivällä Helsingissä takaisin. Matkan hinta esim. €/hlö/2hh+B2 hytti 93.50 € €/hlö/1hh+B1 hytti 103.50 € Varaukset joko netistä, tai puhelimitse Siljan myyntipalvelusta: 0600-15700.
Nyt kaikki Perinteinenjäsenkorjaus ry:n jäsenet mukaan matkalle yksin tai vaikkapa perheen kanssa!
JOKAINEN TEKEE ITSE OMAN MATKAVARAUKSENSA!
KOLMETOISTA ENSIMMÄISTÄ PERINTEISTÄ JÄSENKORJAAJAA VALMISTUI ILMAJOELTA, ETELÄ-POHJANMAAN OPISTOLTA 30.-31.10.2010
Nämä kolmetoista Perinteistä jäsenkorjaajaa antoivat näytön osaamisestaan, sekä suullisesti että käytännön näyttökokeen muodosssa. Matkalleen he saivat mm. seuraavanlaista evästystä:
Olette läpikäyneet pienen välähdyksen, täällä maailmankaikkeudessa, erilaista opetusta. Jotkut teistä ovat saaneet täysin uuden ammatin, jotkut ovat saaneet jotakin lisää jo olemassa olevaan ammattitaitoonsa. Olette kuitenkin ensimmäisiä Perinteisen jäsenkorjauksen pioneereja, eteenpäin viejiä.
Olette kaikki saaneet syntyessänne hienon lahjan – hienon elämäntehtävän. Käyttäkää sitä, viekää oppia eteenpäin ja pitäkää se kunniassa.
On muistettava, että teillä on myös valtava vastuu. Teillä on moraalinen vastuu asiakkaasta, tehdä kaikki voitava hänen hyväkseen. Teillä on myös eettinen vastuu, vastuu omasta itsestänne. Pitäkää huolta omasta kehollisesta ja sielullisesta terveydestänne. Kulkekaa kultaista keskitietä, välttäkää ravinnon ja nautintoaineiden liikamääriä, sekä persoonallisen moraalin vaarantamista omien valittujen tekojenne kautta.
Kunnioittakaa toinen toistanne, toistenne ammattipätevyyttä. Parantaminen on aina henkilökohtainen taito. Jokainen tekee parhaansa omalla ammattipätevyydellään.
Älkää olko ylpeitä. Ylpeys on sitä, että on ollakseen jotain muuta kuin mitä oikeasti on: ylpeä rakentaa itsestään kuvan muiden ja itsensä ihailtavaksi. Ylpeyteen liittyy myös pelko siitä, että muut eivät voi hyväksyä minua sellaisena kuin olen. Siinä mielessä monet ylpeät ihmiset ovat hyvin epävarmoja itsestään. Ylpeyttä on myös se, että asettaa itsensä muiden ja kaiken arvostelun yläpuolelle.
Tehkää työtänne nöyrästi. Nöyryys on viisaalle tärkeä ominaisuus, se tekee viisaan. Nöyrä ei ole nopeimmasta päästä, sillä hän ei halua tuoda itseään voimakkaasti julki. Nopeat ratkaisut ovat merkkejä aggressiivisuudesta ja jopa pöyhkeydestä. Nöyrä antaa itselleen ja toisille aikaa. Nöyrä tekee työnsä tunnollisesti ja hänen saavuttamansa asiat eivät välttämättä ole kaikkien saatavilla.
Muistakaa, että ette tee työtänne yksin. Pyrkikää ymmärrykseen, anokaa sitä, rukoilkaa sitä itsellenne. Mutta älkää olko ahneita. Ahneus on kaupantekoa sellaisilla asioilla, jotka eivät sovellu kauppatavaraksi. Ahne ihminen tekee esimerkiksi liikaa töitä, vaikka ruumis ja sielu huutaisivat lepoa. Ahneutta on myös se, että mikään ei riitä: aina pitäisi saada lisää tavaraa ja voittoja. On sanottu, että rikas ei ole se, jolla on rahaa, vaan se, joka ei enää kaipaa mitään. Rikas on se joka, on itse onnellinen ja tekee myös muut onnelliseksi.
Älkää kadehtiko, vaan olkaa oikeudenmukaisia. Oikeudenmukainen sallii muille hyviä asioita. Hän ei halua muiden hyvää itselleen eikä sitä heiltä pois. Oikeudenmukainen on myös automaattisesti heikomman puolella: hän pyrkii siihen, että kaikilla olisi samat lähtökohdat tavoitella haluamaansa. Sen sijaan oikeudenmukainen ei vaadi kaikilta samaa eikä edellytä, että kaikille olisi annettava saman verran kaikkea.
Älkää olko tietämättömiä. Oppia on saatavilla koko ajan. Pitäkää maljanne puolityhjänä, niin sinne mahtuu aina lisää. Tietämättömyys tai typeryys ei ole tiedon puutetta tai älyn kömpelyyttä vaan kuviteltua (kaikki)tietävyyttä. Tietämättömyyden syntiin syyllistyvä voi tietää paljon, mutta kaikki hänen tietämänsä ei ole tietämisen arvoista. Tietämätön voi myös halveksia muita, koska nämä eivät ole yhtä tietäväisiä. Omasta hiljaisesta tiedostaan hänellä ei ole usein aavistustakaan. Hiljainen tieto on viisautta, jota ei ole puettu sanoiksi. Sitä ei opita kirjoista, vaan elämänkokemuksesta. Jokaisessa ihmisessä on oma hiljaisen tiedon lähteensä, joka kertoo missä omassa elämässä mennään - jos sitä vain malttaa kuunnella. Hiljainen tieto on myös luovuuden lähde.
Muistakaa antaa anteeksi itsellenne ja muille. Anteeksiantavainen ihminen ei jää hyysäämään vihaa sisälleen. Hän tunnistaa suuttumuksen tunteen ja tajuaa, mistä se aiheutui. Hän hyväksyy oman vihastumisensa ja pyrkii sen jälkeen antamaan tietoisesti sekä omalle suuttumukselleen että sen kohteelle anteeksi. Anteeksi antava vapauttaa itsensä tuhoavasta vihantunteesta ja hänen on helpompi elää ja rakastaa.
Aina kun teette työtä, tehkää se rakkaudella. Maailman kauneimpia ja parhaita asioita ei voi nähdä. Ne täytyy tuntea sydämellä.
Valmistuneet:
Arja Annala, Riihimäki Aija Back, Vaasa Anne Franz, Vaasa Ulla Alanen, Jalasjärvi Marianne Eklund, Ylihärmä Jorma Hotakainen, Seinäjoki Diana Jussila, Eurajoki Seija Juntunen, Kuortane Monika Kronman, Vaasa Paula Lahti, Ilmajoki Teija Lehtinen, Himanka Erkki Latvala, Ylistaro Jarmo Pihlavamäki, Jyväskylä
Kurssin päätös tilaisuus
Sunnuntaina 31,10.2010 oli Eteläpohjanmaan opistolla juhlatilaisuus . Erityisesti se oli juhlatilaisuus meille kolmelletoista Perinteiselle jäsenkorjaajalle , jotka saimme opiskelumme kurssiohjelman mukaiseen päätökseen . Olemmehan maailman ensimmäisiä lajissaan . Aloitimme opiskelun jo 2007 ja olemme uurastaneet oppiaksemme jotain ainutlaatuista , jota ei voi opiskella missään muualla. Parhaan mahdollisen opettajan ohjauksessa. Tuossa kurssin tiimellyksessä tutustuimme toisiimme , opimme toisiltamme . Välillä törmäilivät kovat kallotkin yhteen , että kipinät sinkoilivat . Yhtäkaikki hioimme toisistamme särmiä ja opimme löytämään paikkamme tästä hienosta ryhmästä . Elämämme muuttui aika paljon kaikilla, niin kuin myös allekirjoittaneellakin . Aloittaessani olin työkyvyttömyys eläkkeellä oleva metallimies ja viihdealan yrittäjä. Pikkuhiljaa jäsenkorjaus vei mukanaan ja pääsinpä Luojan johdatuksen avulla ohi kaikkien pääsykokeiden hierojan ammattitutkintoon valmistavaan koulutukseen ja läpäisin sen. Eli tänäpäivänä voin perustellusti väittää olevani Perinteinen Jäsenkorjaaja ja Koulutettu Hieroja. Joukossamme oli uusia eväitä etsiviä hierojia ja muita ammatteja omaavia henkilöitä. Olipa yksi hevosen omistajakin , joka tänä päivänä on päätoiminen Perinteinen Jäsenkorjaaja. Yhtäkaikki olimme päättäneet tulla jäsenkorjaajaksi . Opiskelun tiimellyksessä heitin aloitteita osaajaluettelosta nettisivuilla ja omasta yhdistyksestä. Olen onnellinen , että tänäpäivänä aloitteet ovat toteutuneet. Tuossa juhlatilaisuudessa luovutimme Leila Kattilakoskelle Teräslautasen , johon oli kirjoitettu kaikkien näyttökokeen suorittaneiden nimet . Pikkuusen siinä rupes silimät hikuamahan Kun Latvalan Erkki halaauksien kanssa sen luovutti Leilalle. Mourulanvaarin säätiö oli myös myöntänyt Leila Kattilakoskelle hänen henkilökohtaisista saavutuksistaan Urhoollisuus mitalin . Jostain syystä mitalin kuviona on kättelevät kädet . Itse ajattelen sitä yhteyden , ystävyyden ja sovinnon symbolina. Ajattelimme kaikki , että Leila on mitalinsa ansainnut taisteltuaan rehellisen ja inhimillisen Perinteisen jäsenkorjauksen puolesta , esitaistelijana meidän kaikkien puolesta ja siinä sivussa tehnyt sellaisen jäsenkorjaus aineiston , että sitä naapuritkin kadehtii. Unohtaa ei sovi myöskään Jussin panosta näissä koulutuksissa. Rehellisesti sanoen ei olis tullu mitään ellei Jussia olisi ollut mukan. Olisi ainakin moni vitsi jäänyt kuulematta. Kiitos meidän kaikkien puolesta opettajallemme ja näemme Toivottavasti seurantakursseilla . (Pioneereilla voi olla omiakin tapaamisia , mutta ei puhuta siitä).
Kiitollisuudella Jarmo Pihlavamäki Perinteinen jäsenkorjaaja (pioneeri)
TIEDOKSI! Mikäli haluat teettää halpoja käyntikortteja, vierailepas VISTAPRINT - sivuilla netissä! Itse tilasin sieltä pikatoimituksena 2000 kpl käyntikortteja säilytystelineineen ja koteloineen hurjan halvalla. Saat netissä suunniteltua heti omannäköisesi kortit ja todella edullisesti! Leila
PERINTEINEN JÄSENKORJAUS RY HENGEN JA TIEDON MESSUILLA HELSINGISSÄ 9. - 10.10.2010
Hengen ja tiedon messut olivat todella antoisa tapahtuma syksyn värikkyyden keskellä. Teimme messuilla Perinteistä jäsenkorjausta tunnetuksi tekemällä näytehoitoja ja kertomalla yhdistyksestä ja koulutuksistamme. Osastollamme kävi melkoinen kuhina ja korjattavia riitti. Etenkin sunnuntai oli todella kiireinen päivä.
Messuilla tekivät hoitoja: Leila kattilakoski, Senja Paldanius, Tapio Halmetoja, Anja Filppula ja Markku toikkanen.
Oli mukavaa tutustua myös muihin jäsenkorjaajiin, joita messuille oli tullut. Mm. Suomen kansanparannusseuran porukkaa oli yhdessä luokassa useita ja oli todella mielenkiintoista ja mukavaa tutustua heihin. Iloista oli myös jälleennäkeminen useiden "vanhojen tuttujen" ja entisten oppilaiden kanssa! Mukavat ja hekiset koulutusajat pelmahtivat saman tien takaisin ja jopa kyyneleet vierivät jälleennäkemisen ilosta!
Teimme työtä luokassa , jossa oli monen eri koulukunnan edustajia ja myös kauppiaita. Luokassamme sai mm. healingiä, hierontaa, jäsenkorjausta, intialaista päähierontaa ja monenlaista muuta hoitoa. Kaikilla riitti hoidettavia ja henki oli hyvä.
Ei muuta kuin nokka kohti uusia haasteita ja messuja. Jos sinun paikkakunnallasi järjestetään messuja, älä epäröi ottaa yhteyttä seuraan!
Terveisin Leila
JÄSENKORJAAJAT UNKARISSA
Perinteinen jäsenkorjaus ry:n ensimmäinen opintomatka suuntautui Unkariin. Matkan aloitimme tiistaina 1.6.2010 Helsinki-Vantaan lentoasemalta, jonne kokoonnuimme. Porukassamme oli kaikkiaan 8 henkilöä. Tämä lukumäärä siksi, että matkanjärjestäjänämme toimi suomalaisen pariskunnan, Jarmo ja Hillevi Mustosen perustama matkatoimisto Finnheves He järjestävät Unkariin pienryhmille valmiiksi räätälöityjä matkoja. Ohjelman saat suunnitella aivan itse.
Unkariin saavuttuamme Jarmo meitä jo odotteli lentoasemalla ja kyyditsi meidät 8 hengen pikkubussillaan Budapestistä pohjoiseen Domozlon kylään, jonne on n. tunnin ajo. Taivas oli Budapestissä harmaa ja vettä satoi. Unkarissa oli ollut pitkään sateita ja jopa katastrofin aineksia joillakin paikkakunnilla tulvien vuoksi. Mutta se ei matkalaisten tunnelmia latistanut lainkaan! Emme olleet pakanneet edes kumivenettä matkatavaroihin mukaan!
MAJAPAIKKAMME DOMOZLOSSA Perillä Domozlossa meitä odotti aivan ihastuttava majatalo, joka koostui kahdesta talosta. Unkarissa omakotitontit ovat hyvin kapeita ja pitkiä. Tonttia on paljon, mutta tontit ovat niin suuria, että niillä voi pitää puutarhaa ja viljellä kasvimaata asuin – ja talousrakennusten lisäksi. Jarmo ja Hillevi olivat ostaneet kaksi vierekkäistä taloa. Hieman meitä suomalaisia ihmetytti se talojen eristyneisyys; jokaista taloa ympäröi korkea aita ja portit olivat aina lukossa. Eli naapuriin ei mentykään noin vain ”piipahtamaan”. Vaikka meillä kulttuuri on mennyt siihen suuntaan, ettei naapurissakaan paljon enää vierailla, siellä se oli todella paljon enemmän luotaantyöntävää.
Edessämme avautui kuitenkin aivan ihana ja hyvin hoidettu pihapiiri kirsikka- luumu- ym. hedelmäpuineen, ruusutarhoineen ja viiniköynnöksineen. Kirsikkapuut olivat aivan täynnä valmiita kirsikoita ja niitä sai sieltä popsia suuhunsa niin paljon kuin halusi! Perus kotipuutarha sipuleista lähtien oli hieman taaempana tontilla. Kasvihuoneessa kypsyivät omat tomaatit. Kuin paratiisiin olisimme tulleet. . . Majoituimme yli sata vuotta vanhoihin, savi/olkimassasta valmistettuihin kahden hengen huoneisiin. Ne pysyivät tosi viileinä, vaikka loppuviikosta saimme nauttia lähes 30 asteen helteestä.
EGER KESKIVIIKKONA Keskiviikkoaamu valkeni edelleen sateisena ja harmaana. Aamupalan syötyämme pakkauduimme aamusta bussiin ja matkasimme tutustumaan Egerin kaupunkiin. Kävimme siellä mm. marsipaanimuseossa, joka oli kyllä aivan ainutlaatuinen kokemus! Kaikki, mitä siellä näimme, oli tehty marsipaanista. Jopa yksi kokonainen huone seinineen ja kattoineen oli marsipaania! Tätä komeutta saimme ihailla toki vain lasin takaa. Muuten olisi käynyt kuin norsulle posliinikaupassa !
Egerin tuomiokirkko oli myös näkemisen arvoinen paikka. Arkkitehtuuri oli aivan omaa luokkaansa, upeita alttareita, patsaita, maalauksia ja piirroksia. Siellä alkoi myös puolen tunnin mittainen kirkkokonsertti uruilla soitettuna. Se oli kyllä elämys ja ”pysäytti veret” matkalaisten suonissa. Lopuksi soitettiin aivan upea Ave Maria, joka kirvoitti kyyneleet poskille.
Egerissä on myös n. 100 – 120 km:n matkalla viinikellareita aivan vieri vieressä. Unkarissahan on paljon viininviljelyä. Retkipäivän lopuksi tutustuimme pariin tällaiseen kellariin. Koska porukassamme oli todella monta hyvää laulajaa, huomasimme heti, että kellarissa oli todella hyvä akustiikka. Silloin teimme unkarilaisille tutuksi suomalaisia lauluja laidasta laitaan! Tältä kokopäiväretkeltämme palasimme uusia kokemuksia rikkaampina suoraan iltapalapöytään.
MEZÖKÖVESD TORSTAINA Torstai-aamu alkoi sään puolesta aivan samanlaisena kuin edellinen päiväkin: vettä satoi. Se ei meitä paljon hidastanut, kun ajoimme seuraavaan kaupunkiin tutustumaan paikalliseen lääkäriin ja luontaishoitajaan, noin 60 vuotiaiseen Pap Kataliniin. Hän on Unkarissa opiskellut onkologi l. syöpälääkäri. Unkarin terveysministeriö oli lähettänyt hänet aikoinaan Saksaan tutustumaan vaihtoehtolääkintään. Siellä hän huomasi eron Unkarin ja Saksan hoidoissa, sillä Saksassa hoidettiin vaikeita sairauksia vaihtoehtolääkinnällä ennaltaehkäisevästi. Tämän ”herätyksen” jälkeen hän lähti opiskelemaan Saksaan iirisdiagnostiikkaa, akupunktiota, kiropraktiikkaa, fytonomiaa ja homeopatiaa.
Jokainen halukas matkalainen sai ottaa häneltä myös hoitoja. Ensin katsottiin silmälääkärienkin käyttämällä laitteelta silmästä jo olemassa olevat viat ja sairaudet. Oli se kyllä aivan järisyttävä kokemus allekirjoittaneella, kuinka kaikki erilliset nikamatkin hän tiesi viallisiksi vain silmään katsomalla. Vegetatiivisen hermoston tila myös selvisi heti. Hän näki stressit ja aiemmin sattuneet traumat, niin fyysiset kuin henkisetkin. Hyviä hoito-ohjeita saimme ja jotkut ostivat myös homeopaattisia, hänen määräämiä lääkkeitä apteekista. Hänen hoitonsa kesti n. 30 – 40 minuuttia ja maksoi 4500 florinttia (18 euroa). Homeopaattisia lääkkeitä eivät saa hoitajat itse myydä, mutta niitä saa aivan vapaasti ostaa apteekista Unkarissa kuka tahansa! Myöskään neula- akupunktiota ei siellä saa tehdä kuin erikoislääkäri. Sillä aikaa kun puolet matkalaisista odotti vuoroaan vastaanotolle, toinen puoli lähti Jarmon mukana tutustumaan paikalliseen kaupunkiin ja tietenkin shoppailemaan!
BUDAPEST PERJANTAINA Perjantai-aamuna sade oli hieman hellittänyt, vaikka sää oli vielä pilvinen. Suuntasimme bussin kohti Budapestiä ja tapaamista kansanparantaja Tamas Varandin kanssa. Saavuttuamme hänen vastaanotolleen, koimme pienen yllätyksen, sillä hän kertoi että tapaamisemme olisi vasta seuraavana päivänä, lauantaina! Pieni kömmähdys oli sattunut Jarmolle päivien kanssa ja hän oli siitä kovin pahoillaan. Me emme olleet lainkaan, sillä saimme yhden ylimääräisen retken ja vielä pääkaupunkiin! Tutustuimme Budapestiin kävellen, söimme ruhtinaallisesti mukavasti ulkona terassilla (eikä sadettakaan onneksi ilmestynyt!). Paljon tavaraa vaihtoi omistajaa ja saimme tuliaisia ostettua kotiin. Tyytyväisinä palasimme illaksi kotiin ja taas suoraan illallispöytään.
BUDAPEST LAUANTAINA Ihana herätä lauantai-aamuna, kun aurinko näyttäytyi matkalaisille ensimmäistä kertaa! Otimme sitten matkan uusiksi Budapestiin ja nyt jo onnistui! Tamas Varandi on noin viisikymppinen mies. Hän on opiskellut ETI-nimisessä instituutissa, ensin 2-vuotisessa valtiollisessa hierontakoulussa. Tämän jälkeen hän erikoistui jäsenkorjaukseen. Hänen repertuaariinsa kuuluu myös aika laajalti vaihtoehtohoitoja jäsenkorjauksesta ja akupunktiosta aina energiahoitoon saakka. Energiahoidolla hän parantaa mm. silmävikoja. Hän on hankkinut tietoja eri kansoilta, mm. Suomessa hän on käynyt Kansanlääkintäkeskuksessa v. 2007. Hän on saanut oppia mm. Romanian kansanparantajilta Transilvaniassa. Tamas on opettanut jäsenkorjausta instituutissa 5 vuotta ja hän pitää myös omia kursseja.
Aivan ensimmäiseksi meille tarjottiin vastaanotolla Palinkaa tervetuliais ryyppynä, joka on unkarilaista pontikkaa. Hieman outo tapa, onnistuisikohan omalla vastaanotolla täällä Suomessa? Tällä tavalla voisi asiakaskuntaa saada nopeasti lisää? Rentoutumiseen se kuitenkin vaikutti hyvin.
Tamas kertoi meille ensin parin tunnin ajan jäsenkorjauksen perusasioita, ennen kuin hän antoi halukkaille näytön hoidoista. Hän kertoi, että jäsenkorjaus eroaa hieronnasta siinä, että mennään paljon syvemmälle lihaksiin, nivelsiteisiin ja kudoksiin. Jäsenkorjauksen tehtävänä on nivelten paikalleen laitto. Parantaminen koskee koko vartaloa -> selkäranka on tärkeä, mutta otetaan mukaan myös muut nivelet. Eli hoidetaan koko ihminen varpaista päähän, koska kaikki vaikuttaa kaikkeen. Jäsenkorjaukseen kuuluu myös jänteiden paikalleen laitto, etenkin jaloissa, lonkissa, polvissa ja olkapäässä.
Selän vioista ja sairauksista hän mm. kertoi seuraavaa: Iskiaksen voi parantaa hänen mukaansa täydellisesti jäsenkorjauksella. Kysyttyäni asiaan tarkennusta akuutin vaivan ollessa kyseessä, hän kertoi, että akuuttia iskiasta hoidetaan vain energiahoidolla ja akupunktiolla. Eli ensin on saatava tulehdus pois, minkä jälkeen tasapaino palautetaan koko kehoon jalat ja koko selkä käsittelemällä.
Kalkin kertyminen niveliin voidaan poistaa jäsenkorjauksella täydellisesti, ellei esim. selässä ole kaksi nikamaa vielä luutuneet yhteen. Hän puhui naisilla yleisesti esiintyneestä ”patista” C7 kohdalla. Patti on hänen mielestään ”sielun lihas”. Tällöin nainen ottaa ikään kuin ”taakan hartioilleen”. Ensin tulee kipua kaularankaan, kalkki painaa valtimoihin, jolloin aivot eivät saa verta. Kun ikää karttuu, tulee kulumia. Täydellisesti ei voida tällaista vaivaa parantaa, jos on liikaa kulumia. Eli omien mestariparantajiemme sanoin: Mikäli vaiva on muuttunut oireasteelta sairasasteelle, ei täydellistä parantamista voi enää tehdä.
Tamasin mielestä, kun käytetään erilaisia parannuskeinoja, voidaan vaikuttaa myös autonomisen hermoston alueella oleviin vaivoihin. Kontraindikaatiot hoidoissa ovat aivan samat kuin meilläkin.
Tamasin mielestä on tärkeää, että hoitaja tietää omat voimavaransa ja sen, montako potilasta päivässä voi ja jaksaa hoitaa. Kun hoitajan voimat ovat vähissä, tulee hoidosta huono.
Jokainen matkalainen sai häneltä myös lyhyen hoidon jäsenkorjauksella. Hoito oli todella tehokasta, se kesti noin 20 minuuttia/asiakas. Hän kävi jokaiselta läpi koko kehon jaloista kaularankaan. Täytyy sanoa, että hänen tekemänsä hoito oli todella tehokasta, mutta täysin kiropraktista. Täytyy tuntea ja tietää ihmisen anatomia todella hyvin, ennen kuin tällaista hoitoa voi tehdä omille asiakkaille. Tällaisesta hoidosta hän veloitti 4500 florinttia (n. 18 euroa).
Sen verran vaikuttunut olin itse tästä hänen ammattitaidostaan, että mielessäni kypsyi ajatus ensi vuonna uudelleen Unkariin tehtävästä matkasta, johon sisältyisi hänen pitämänsä parin kolmen päivän kurssi. Vaikka meille ei tarvitsisi kaularangan manipulaatiota opettaakaan, oli hänellä muita todella hyviä tekniikoita mm. olkapään, polvien, lonkkien ja selän käsittelyyn. Allekirjoittaneenkin puoli vuotta kiusannut olkapäävaiva (jonka sain eräänä aamuna innostuttuani tekemään Tai Chitä notkeana kuin rautakanki) katosi sillä reissulla.
Hoitojen jälkeen ajoimme takaisin majapaikkaamme, jossa Hillevi oli keittänyt meille ulkotulella maukkaan unkarilaisen gulassin. Sitä nautiskelimme kaikessa rauhassa hedelmäpuiden varjossa, auringon paisteessa. Illalla riitti ryhmässä pohdiskeltavaa saamistamme hoidoista.
EGERSZALOKIN KYLÄ SUNNUNTAINA Sunnuntai valkeni aurinkoisena ja erittäin lämpimänä. Suuntasimme tällä kertaa bussin kohti pientä kylää Egerszalokia, jossa asuu seuraava parantaja johon tutustumme, Bagi Attila. Tapasimme miellyttävän, hieman nuoremman alle kolmikymppisen miehen. Hän teki ensin aivan muita, kuin hoitotöitä, kunnes tapasi miehen Budapestistä, joka opetti hänelle energiahoitoa. Meille hän esitteli japanilaisen hoitomuodon Jumeihon, joka oli venyttely/hieronta/kiropraktista käsittelyä. Yumeiho-hieronta on perinteinen japanilainen hieronta, joka tehdään lattialla. Japanilaisen kansanparannustiedon mukaan aiheuttaa lantioluiden liikkuminen selkärangan kieroutumista, mikä puolestaan aiheuttaa lihasten, nivelten ja myöhemmin myös sisäelinten sairauksia ja aineenvaihduntahäiriöitä. Yumeiho-hieronta keskittyy lantioluiden asennon korjaamiseen.
Tämä hoitomuoto oli mielestäni voimakkainta hoitoa. Kipukynnyksiä ei paljon kyselty, eikä kuunneltu. Asiakasta väänneltiin vaikka minkälaiseen solmuun. Eräs kurssilaisista päästi jopa pieniä äännähdyksiä (huomaa, sanonta aika lievä), kun hänen jalkojaan käsiteltiin reiden sisäpuolelta. Seuraava yö ja päivä ei sitten ollutkaan hänellä kovin mukava ja joutuipa hän jäämään sunnuntain retkeltäkin pois vatsakipujen vuoksi. Kyllähän tällainen hoito sopii nuorelle ja terveelle ihmiselle, mutta kun ikää tulee lisää ja vaivoja /kankeuksia sinne ja tänne, niin ainakin olisi hyvä kysellä mahdollisia vasta-aiheita hoidolle. Jospa hän ajatteli, että koska olemme hoitoalan ihmisiä kaikki, niin tiedämme itse, miten voi käsitellä. Mutta miten voit sellaista sanoa, jos et tiedä hoitomuodosta mitään? Itse en moiseen vääntelyyn halunnut, eikä moni muukaan. Kolme henkilöä taisi hoidon ottaa, mukaan lukien kuskimme Hillevi. Huomauttaisin, että koskaan ei pidä ajatella niin, että jos luoksesi tulee hoitoalan ihminen, niin hän tietäisi hoidon vasta-aiheet paremmin kuin hoitaja itse. Asiakas täytyy aina haastatella hyvin ennen hoidon aloittamista!
Hoitojen jälkeen suunnistimme syömään mukavaan ulkoilmaravintolaan, jossa unkarilainen ruoka maistuikin hyvin.
Illaksi olivat isäntämme järjestäneet meille aivan mahtavan, paimenien aikanaan käyttämän iltapalan. Nuotiossa pihalla loimusi hiillos ja sen ympärillä oli istumapaikat jokaiselle. Paikan edessä oli kivi, jossa oli iso leipäviipale. Saimme jokainen omat ”makkaratikkumme”, joissa ei suinkaan ollut makkaraa päässä, vaan unkarilaisen possun savustettua ja suolattua silavaa, joka oli n. 4-5 cm paksu viipale. Suomeksi sanottuna läskiä. Pidimme näitä silavapaloja hiilloksen päällä ja kun rasva alkoi sulaa, tiputimme sitä leivän päälle. Kun sitä oli riittävästi, laitettiin leivän päälle vielä makoisaa unkarilaista sipulia ja ah sitä nautintoa, kuinka hyvää se voikaan olla! Oli ihana tarinoida samalla siinä nuotion loimussa ja mennä sen jälkeen masut täynnä puolen yön aikaan yöpuulle.
MATRAN KIERROS MAANANTAINA Maanantai oli todella lämmin ja aurinkoinen päivä heti aamusta alkaen. Pakkauduimme bussiin ja ajoimme Egerszalokin kylään tutustumaan paikalliseen hiilidioksidi kylpylään, Mátraderecsken hiilidioksidi-terveyskaasu kuivakylpylään (www.mofetta.eu).
Hieno ja täysin uusi rakennus teki meihin vaikutuksen upealla paikalla, josta oli näköalat upeisiin maisemiin. Ihmettelimme vain asiakkaiden vähyyttä. Kourallinen kyläläisiä oli odottamassa vuoroaan hoitoon. Tulimme siihen tulokseen, että hoito vaikutti korkean paikan leirin tavoin nostamalla veren punasolujen määrää ja näin hapetus kehossa parantuu.
Vierailimme myös kylän käsityökeskuksessa, jossa näimme sellaista kangaspuilla kutomista, että ihan hirvitti! Niin nopeasti kutoja kutoi verhokangasta, ettemme olleet kyllä ennen nähneet. Ostoksia tuli mukaan myös mukavasti paidoista muihin käsitöihin.
Mátran pohjoispuolella kiipesimme Sirokin sotalinnaan, josta avautuivat upeat maisemat. Todella jyrkkää nousua oli noin 300 metriä, joka täytyi taittaa jalan. Siinä jokaisen verenkiertoelimistö joutui koetukselle ja naamataulu huipulla alkoi näyttää enemmän tai vähemmän keitetyltä ravulta.
Sotalinnasta jatkoimme kohden tavallista kylpylää, sillä kyllähän Unkarissa ollessa täytyisi sellainen kokea. Unkari on todella kuuluisa lukuisista kylpylöistään. Viime kesänä vierailimme mieheni kanssa eräässä kylpylässä Budapestissa. Silloin tekniikka siellä oli aivan aataminaikuinen liitutauluineen (kopit, joihin riisuimme vaatteemme). Vaikka saimme avaimet koppiin, oli sen sijainti kuitenkin muistin varassa. No, eihän sitä meinannut löytyä ilman armaan aviomieheni opastusta!
Tämä kylpylä oli kuitenkin todella moderni. Saimme sisään tullessa avaimen numerolliseen koppiin, jonne vaatteet voi riisua. Samaisella rannekkeella voi syödä tai tilata juomia ravintoloista, jotka sitten maksettiin vasta pois lähtiessä.
Kylpylässä oli kuuma- ja kylmävesialtaita moneen lähtöön, joita tietenkin kokeilimme lähes kaikkia. Vesi lämpimiin altaisiin tuli 700 metrin syvyydestä maan alta ja oli 66 asteista maan pinnalle tullessa. Altaassa kuuma vesi oli 38 asteista. Päivä oli niin lämmin ja aurinkoinen, että oli mukava pulahtaa viileään veteen, joka oli jossakin altaassa + 2 asteista. No tämähän on tuttua, samanasteista vesi oli mökillä huhtikuussa!
Virkistäytyneinä ajoimme majapaikkaamme illan suussa ja pääsimme taas suoraan iltapalapöytään. Siitä alkoikin sitten tavaroiden pakkaaminen seuraavan päivän kotiinpaluuta varten.
KOTIINPALUU TIISTAINA Tiistaiaamuna söimme aamupalan ja isäntämme Jarmo Mustonen ajoi meidät lentoasemalle. Kotiinpaluu sujui ilman kommelluksia, mitä nyt vähän jonkun matkatavaroita pengottiin läpivalaisun jälkeen ja shampoopullot jäivät Unkariin. Mutta ei kuulemma ollut iso menetys!
Matkastamme jäi kaikille mieliin painuvat elämykset ja uutta matkaa ensi kesäksi suunnitellaan jo täyttä päätä!
Kirjoittaja matkalla mukana ollut Leila Kattilakoski
|



